MINUST

Kristina Birk-Vellemaa

Seksuoloog Kristina Birk-Vellemaa seismas Tartu Ülikooli treppidel

SEKSUOLOOG JA SEKS-COACH

Olen seksuoloog ja antropoloog, seks-coach, koolitaja ja nõustaja, seksuaalhariduse ekspert. Kõike seda kokku võttev lemmiktiitel oleks aga seksuaaljõustaja.  Sest iga tegevuse kaudu jõustan inimesi ja ühiskonda rõõmsamaks, sekspositiivsemaks, vabamaks. 

Seksuoloog Kristina Birk-Vellemaa seismas Tartu Ülikooli treppidel

Seks ja seksuaalsus on elu loomulikud osad. Kuidas me neist mõtleme ja mis tundeid need mõtteid meis tekitavad, on suuresti mõjutatud kultuurist meie ümber ja sees, mis sageli on väga piirav. Seksuaalse vabaduse ja rõõmu kogemine algab mõttemustrite muutusest.

Koolitajakogemust on mul tänaseks kokku nii Eestis kui väljaspool üle 20 aasta. Olen alguspunktist alates nii palju kasvanud, õppinud ja kogenud, et seksuaalsuse teemades olemine, naudinguaktivism ja sekspositiivsus on mu elu lahutamatuteks osadeks saanud.

2015-2021 juhtisin Eesti Seksuaaltervise Liidus koolitustegevusi, töötasin koolitaja ja eksperdina, mida toetasid nii noorsootöötaja haridus ja kogemus kui esimene magistrikraad hariduse juhtimise erialal.

Oma külluslikest kogemustest ja teadmistest tõukuvalt tundsin, et olen valmis lisaks koolitamisele ka nõustama ning õppisin USA´s sekscoachiks ja seksuaalnõustajaks. 

Olen läbinud ka kogemusnõustaja väljaõppe, keskendudes seksuaalsele enesekehtestamisele ja lähisuhte reetmistraumale. Oma nõustaja tööriistakasti olen täiendanud motiveeriva intervjueerimise ja tunnetekeskse teraapia (EFT) algõpetes. 

Et oma südameteemadele veel sügavamat mõõdet anda, omandasin 2022. aastal teise magistrikraadi. Olen Tartu Ülikooli poolt diplomeeritud antropoloog ja õppisin eriala nii suure kirega, et see tipnes diplomile märgitud cum laudega. Antropoloogia on imeline ja rikas distsipliin, mis aitab mõista ja mõtestada inimest ja tema käitumist, kultuure, nähtuseid kultuurides ja inimesi nende sees. Minu uurimisvaldkond antropoloogiaski on etteaimatav – lähenen antropoloogiale seksuoloogi pilguga, uurin seksuaalsust, sugu ja seksuaalkäitumist. 

SEKSPOSITIIVSUS

Sekspositiivsus on oluline lähtekoht minu töös, olgu ma coach, koolitaja, nõustaja või kõneleja. Mida sekspositiivsus endas peidab? Nagu seksuaalsus laiemalt, on see väga mitmekihiline ja lühidalt on seda kokku võtta korralik väljakutse, aga väljakutsed mulle meeldivad. Sekspositiivsust võiks vaadata kui kogumit hoiakutest ja väärtustest, mille osadeks on mitmekesisus, eneseväljenduse vabadus, seksuaalsete praktikate valikud ja eelistused, õigus olla seksuaalselt aktiivne kogu elukaare vältel ja õigus seda ka mitte olla, õigus vabale nõusolekule seksuaalsetes tegevustes ja nii edasi. Sekspositiivne lähenemine näeb seksi positiivse ja naudinguid pakkuva kogemusena.

Sekspositiivsust kiputakse sageli kitsendama seksile kui tegevusele, aga see algab siiski palju kaugemalt ja katab palju enamat.

Aga mis üldse on seks? Mida see sinu jaoks tähendab? Kuidas sina seda sõnastaksid ja kuidas sa sellest mõtled? Sellele on hea mõelda, sest need on ühed esimesed küsimused, mida oma klientidelt küsin, kui oleme tutvunud, turvalise ruumi loonud ja veidi üldisemalt seksuaalsusest rääkinud.

Kujuta ette kogemust ja paika, kus saad olla sina ise. Turvalist kohta, kus saad vabalt arutada seksi ja seksuaalsuse teemadel ilma hirmuta ja hinnaguteta.